Akvaryumda Biyolojik Denge » Akvaryum Bilgi Merkezi
Rss
Akvaryum Bilgi Merkezi
Son Yorumlar


Yazar:
Konu:
Xystichromis sp. Kyoga Flameba ...


Yazar:
Konu:
Melanotaenia herbertaxelrodi ( ...

Yazar:
Konu:
Melanotaenia herbertaxelrodi ( ...


Yazar:
Konu:
Facebook Toplu Davet 2017 Çal ...Akvaryum Bilgi Merkezi
Online Kullanıcılar
  Toplam kullanıcı: 2
  Ziyaretçi: 2

  Üye: 

  - Yok

  Robot: 

  - Yok

   Son üyeler: 

  - Yok
Üye Bilgileri
Yönetici: 1
Editör: 0
Yazar: 0
Kullanıcı: 10 [+0]
Reklamlar
Toplist Ekleme
Facebook Sayfamız
Anket
Sitemizi değerlendirin

Reklamlar
Takvim
«    Ocak 2019    »
PtSaÇaPrCuCtPz
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 
Sayac
» » » Akvaryumda Biyolojik Denge
Sitemizde Yönetici Alımı Vardır İlgilenlere Duyrulur...

Akvaryumda Biyolojik Denge

 • Yazar: KCA
 • |
 • Yorumlar: 0
 • |
 • Gösterim: 13 792
Akvaryumda Biyolojik Denge

Yeni Akvaryum Sıkıntısı (YAS) ve Azot Çevrimi

Yeni kurulan akvaryumlarda balıkların akvaryumda amonyak (NH3) ve nitrit (NO2-) fazlalığından zehirlenmeleri olayına YAS denir. Amonyak (NH3) ve nitrit (NO2-) zehirlenmesinin önüne geçmek için, akvaryuma balık koymadan önce akvaryumda ki "azot çevrimini" tamamlamak gerekir. Balıklar besin artıklarını solungaçlarıyla ya da dışkılarıyla dışarı atarlar. Balıklar tarafından yenilen ya da akvaryumda çürüyen besinler amonyağa dönüşür. Amonyak tüm canlılar için çok zehirli bir moleküldür. Bu yüzden sudaki seviyesinin kontrol altında tutulması gerekir (sıfır olmalı). Doğada balıkların yaşadığı suyun hacmi çok büyük olduğu için, suda ki amonyak seviyesi tehlikeli düzeye ulaşamaz. Ama, akvaryum kapalı küçük bir kutu olduğu için, eğer önlem alınmazsa amonyak seviyesi sadece bir kaç saat içerisinde bile öldürücü seviyeye çıkabilir. Doğada amonyak Nitrosomonas denilen bakteriler tarafından nitrite dönüştürülür. Nitrit ise Nitrobakter denilen bakteriler tarafından nitrata (NO3-) dönüştürülür. Nitrat (yani bildiğiniz gübre) ise bitkiler tarafından besin maddesi olarak kullanılır. Hayvanlar bu bitkileri yer, ve tekrar amonyak üretir, böylece halka tamamlanmış olur. Bu dönüşüme "azot çevrimi" denir. Saydığım bu üç molekülden sadece zehirli olan amonyak değildir. Nitrit ve nitratta canlılar için zehirli moleküllerdir. En zehirliden en az zehirliye doğru sıralayacak olursak:
Amonyak (en zehirli) > Nitrit (orta zehirli) > Nitrat (az zehirli)

Balıklarınızı akvaryuma koymadan önce, akvaryumda azot çevrimini tamamlamanız gerekir. Yoksa balıklarınız amonyak, nitrit ve nitrat zehirlenmesinden ölürler. Aşağıda akvaryumunuzda azot çevrimini nasıl yapacağınızı anlatacağım.

Akvaryumda Azot Çevrimi Nasıl Yapılır?

Azot çevrimini yapan bakteriler evinizin içi dahil doğada her yerde bulunur. Akvaryumunuzda azot çevrimini başlıca üç farklı yöntemle yapabilirsiniz.

Birinci Yöntem: Balık Kullanarak Azot Çevrimi

Akvaryumunuzdaki azot cevrimini akvaryuma bir iki dayanıklı balık koyarak başlatabilirsiniz. Bu is için en ideal ucuz balıklar Japon ya da Zebra balıklarıdır. Akvaryumunuza bir ya da iki tane balık koyun. Önce akvaryumdaki amonyak seviyesi gittikçe yükselecektir. Yaklaşık 10 gün sonra amonyak yiyen bakterilerin varlığı arttığı için akvaryumda ki tüm amonyağı nitrite çevireceklerdir. Yaklaşık 10. günden itibaren akvaryumda nitrit seviyesi yükselmeye başlar. Nitrit yiyen bakterilerin varlığı arttığı zaman, akvaryumda ki nitrit nitrata dönüştür, böylece nitrit seviyesi gittikçe düşmeye başlar. Yaklaşık 20-30 gün içerisinde akvaryumdaki amonyak ve nitrit seviyesi sıfıra inecektir (Normal bir akvaryumda amonyak ve nitrit düzeyleri sıfır olmalıdır!). Bu süre şartlara bağlı olarak daha kısa ya da uzun olabilir. Sonuçta tüm amonyak ve nitrit, nitrata dönüşür. İşte burada çevrimi tamamlamak için, akvaryum sahibi olarak siz devreye gireceksiniz. Çünkü doğada nitratı bitkiler besin maddesi olarak kullanır. Ama, akvaryumunuzda bitki olmadığı için, yada sayısı yeterli olmadığı için, nitratın başka bir yöntemle uzaklaştırılması gerekir. O yöntem akvaryumun suyunu değiştirmektir. Her su değiştirmenizde akvaryum suyundaki nitrat miktarını dışarı atarak azaltmış olursunuz. Nitrat seviyesini normal sınırlar içerisinde tutabilmeniz için, size haftada en az bir kez % 20' lik su değişikliği tavsiye ederim. Suyu ne kadar sık değiştireceğiniz akvaryumdaki balık sayısına ve yemlemenize bağlıdır. Çok yem verirseniz, yenmeyen yemlerde çürüyerek nitrata dönüşür. Bu sebepten balıklarınızı çok yemlemenizi tavsiye etmem. Eğer akvaryumda nitrat seviyesi 40-60 mg/L düzeyini geçerse balıklarınız ölmeye başlayabilirler. Yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı, akvaryumunuzdaki amonyak ve nitrat seviyesini haftada bir ölçmeniz gerekir. Bunu yapmak için, amonyak ve nitrat ölçmek için test seti almalısınız. Bu setler olmadan akvaryum hobisinde başarılı olmanız mümkün değildir. Balıkların ne kadar yaşayacağı şansa kalmıştır. Haftada bir suyunuzu bir akvaryumcuya götürerek orada da test ettirebilirsiniz. Unutmayın, eğer akvaryuma yeni balık eklerseniz birer birer ekleyin. Her yeni balık, daha fazla amonyak demektir. Amonyak yiyen bakteriler yavaş bölündüğü için amonyağı sıfırlamaları başlangıçta uzun sürebilir. Yeni balığınızı koyduktan sonra amonyak ve nitrit seviyesinin sıfırlanmasını bekleyin. Sıfırlandıktan sonra yine balık ekleyebilirsiniz.

Normal şartlarda akvaryumunuzda amonyak ve nitrit sıfırlandıktan sonra amonyak ve nitrit seviyelerini ölçmenize gerek yoktur. Ama nitrat seviyesini haftada en az bir kez ölçmelisiniz. Eğer nitrat seviyesi üst sınıra yakınsa (normal değer alacağınız test setinin kullanma kılavuzunda yazar) nitrat ölçmeyi daha sık yapmalısınız. Eğer fazla paranız yoksa, nitrit test seti almasanız da olur. Amonyak ve nitrat test setini her zaman akvaryumunun yanında bulundurmalısınız.

İkinci Yöntem: Balık Yemi Kullanarak Azot Çevrimi

Eğer azot cevrimini tamamlamak için balık kullanmak istemiyorsanız, balık yemi kullanabilirsiniz. Bu yöntemi uygulamak için, önce akvaryumunuzu sanki içinde balık varmış gibi kurun. Yani dekoru tamamlayın, eğer varsa bitkilerinizi koyun, filtreniz çalışıyor olsun. Filtrenin çalışıyor olması çok önemli çünkü azot çevrimini yapan bakteriler büyümek için oksijene ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden bakterilerin çoğu su akıntısının yüksek olduğu filtre üzerinde büyürler. Eğer ısıtıcınız varsa 19-29 C derece arasında bir sıcaklığa ayarların. Ben size 27 C derece tavsiye ederim. Bu sicakliklarin altinda ve ustunde bakterinin metabolizmasi cok yavaslar. Yukse bakteri metabolizmasi, azot cevrimini daha kisa sure icerisinde tamamlanmasi anlamina gelir. Simdi yapmaniz gereken tek sey, sadece akvaryuma balik yemi atip azot cevrimini baslatmaktir. Balik yemleri zamanla curuyup amonyaga donusecektir. Akvaryumda nitrit seviyesi sifira inene kadar arasira akvaryuma yem atmayi unutmayin. Nitrit seviye sifira indiginde cevrim tamamlanmis demektir. Cevrim tamamlandiktan sonra baliklarinizi akvaryuma koyabilirsiniz. Yeni balik koyulmasi amonyak seviyesini yine artiracak ve yeni bir azot cevrimi baslatacaktir; ama bu cevrim sifirdan azot cevrimi tamamlatmaya gore cok aha kisa surecektir. Benim size tavsiyem, baliklari koyarken yine ikiser ucer tane koymaniz. Cevrim tamamlandı diye on tane balığı ayni anda koymanızı tavsiye etmem.

Üçüncü Yöntem: Saf Amonyak Kullanarak Azot Çevrimi

Balıksız bir akvaryuma amonyak ekleyerek de azot çevrimini başlatabilirsiniz. Aslında azot cevrimini tamamlamanın en hızlı yolu budur. Eğer profesyonel değilseniz, ve azot çevriminin biyolojisini tam anlamadıysanız bu yöntemi kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmem. Ayrıca Türkiye'de saf amonyağı nerede bulabilirsiniz bu konuda hiçbir fikrim de yok şu anda.

Kurulmuş Bir Akvaryumda Azot Çevrimini Etkileyen Faktörler

Bazı şartlar altında, akvaryumunuzdaki amonyak ve nitrit seviyeleri sıfırdan tekrar tehlikeli seviyelere çıkabilir. Bu şartları aşağıda sıralayıp açıklayacağım:

Akvaryuma yeni balık eklemek: Akvaryumda, amonyak ve nitrit seviyesinin sıfır olması, bu molekülleri yiyerek büyüyen bakterilerin yeterli sayıya ulaştığı anlamına gelir. Bu bakterilerin bir özelliği, bölünmelerinin uzun sürmesidir. Eğer akvaryuma yeni balıklar eklerseniz, yeni eklediğiniz balığın ürettiği amonyağı yiyecek kadar bakteri akvaryumda olmadığı için amonyak seviyesi yukarı çıkacaktır. Amonyak seviyesini tehlikeli düzeye çıkarmamak için sadece bir balık ekleyip, amonyağın tekrar sıfıra inmesini beklemek gerekir. Amonyak arttığında, amonyak yiyen bakteriler daha fazla çoğalıp amonyağı tekrar sıfırlayacaklardır. Daha fazla balık eklemeden önce, amonyağın tekrar sıfırlanmasını beklemek gerekir. Yeni başlayanların yaptığı en buyuk hatalardan birisi akvaryuma başlangıçta çok balık koyup onları amonyakla zehirleyip öldürmektir.

Akvaryumda dip temizliği (çakıl, kum, vs.) yapmak: Akvaryumunuzun dibini temizlerken çok dikkatli olmalısınız. Her şeyi çıkarıp kaynatmanızı ya da çamaşır suyu ile yıkamanızı tavsiye etmem, çünkü azot çevrimini yapan yararlı bakteriler filtre, çakıl, kum taneleri üzerinde, ya da akvaryumda ki diğer süs eşyaları üzerinde yaşarlar. Her şeyi bir defada temizlerseniz, tüm bakterileri öldüreceğiniz için, amonyak seviyesi hemen yükselip balıklarınızı zehirleyecektir. Eğer dip temizliği yapıyorsanız, filtreyi ayni zamanda temizlemeyin ya da akvaryumdaki şeyleri tek tek bir kaç gün arayla temizleyin.

Filtre temizliği yapmak: En çok önem verilmesi gereken temizlik filtre temizliğidir. Çünkü filtrede su akıntısı olduğu için bakteriler en çok burada yaşamayı sever. Diğer bir deyişle akvaryumdaki bakterilerin büyük çoğunluğu filtrede yaşar. Eğer filtreniz iki aşamalıysa işiniz kolay. İki aşamalı filtrelerde filtreye ek olarak birde sünger vardır. Filtreyi değiştirirken ya da temizlerken süngere dokunmayınız. Sünger bakterilerin üremesi için oradadır. Eğer iki aşamalı bir filtreniz yoksa, yeni filtreyi taktığınızda eskisini akvaryumun içinde bir iki gün bırakın. Bakteriler yeni filtrenin üzerine yapışıp orada çoğalmaya başlayınca, eskisini çıkarıp atabilirsiniz.

PaylaşYorum Ekle

  Adiniz:* E-Mail:*
  • bowtiesmilelaughingblushsmileyrelaxedsmirk
   heart_eyeskissing_heartkissing_closed_eyesflushedrelievedsatisfiedgrin
   winkstuck_out_tongue_winking_eyestuck_out_tongue_closed_eyesgrinningkissingstuck_out_tonguesleeping
   worriedfrowninganguishedopen_mouthgrimacingconfusedhushed
   expressionlessunamusedsweat_smilesweatdisappointed_relievedwearypensive
   disappointedconfoundedfearfulcold_sweatperseverecrysob
   joyastonishedscreamtired_faceangryragetriumph
   sleepyyummasksunglassesdizzy_faceimpsmiling_imp
   neutral_faceno_mouthinnocent